blog-img

از کجا بدانیم تبلیغات گوگل ما در چه وضعیتی است؟

به یاد داشته باشید یکی از مهم‌ترین وظایفی که یک آژانس تبلیغاتی در برابر شما دارد، این است که از روند تبلیغات به صورت مستمر گزارش بدهد و این حق شماست که این درخواست را داشته باشید. در ادامه روش‌های گزارش‌گیری از حساب کاربری گوگل ادز را با هم بررسی می‌کنیم.

دسترسی مستقیم به حساب کاربری گوگل ادز

شاید هیچ چیزی به اندازه داشتن دسترسی مستقیم به پنل گوگل ادز جذاب نباشد! در این روش شما می‌توانید از فرد یا شرکت ارائه‌دهنده خدمات گوگل ادز، درخواست کنید تا به شما دسترسی مستقیم به پنل گوگل بدهد.

این دسترسی در 4 سطح ایمیل، فقط نمایش، استاندارد و مدیریت داده می‌شود. البته اخیراً سطح دسترسی

سطح ایمیل (Email Only): برای زمانی است که بخواهید انواع گزارشات کمپین را در ایمیل خودتان دریافت کنید.

سطح فقط نمایش (Read Only): صرفاً به شما اجازه می‌دهد جزئیات کمپین‌تان را مشاهده کنید و اجازه اعمال تغییرات را نخواهید داشت.

سطح استاندارد (Standard): علاوه بر مشاهده روند کمپین‌ها و تمامی جزئیات آن، می‌توانید تغییرات مد نظرتان را نیز اعمال کنید. این روش زمانی توصیه می‌شود که آشنایی کافی با گوگل ادز داشته باشید.

سطح مدیریت (Admin): مانند دسترسی استاندارد است، با این تفاوت که می‌بتوانید حساب گوگل ادز خودتان را به سایر ابزارهای دیجیتالی (گوگل آنالیتیکس، گوگل پلی استور و...) متصل و دسترسی سایر کاربران سیستم را هم مدیریت کنید.

در پنل گوگل ادز چه خبر است؟!

مهم‌ترین کاری که بعد راه‌اندازی باید در گوگل ادز انجام دهید، اطلاع از اتفاقاتی است که برای تبلیغ شما می‌افتد. بعد از آنکه به حساب‌تان دسترسی پیدا کردید، می‌توانید انواع گزارشات را مشاهده کنید.

کارت‌های گزارش

وقتی وارد پنل گوگل ادز می‌شوید، اولین چیزی که می‌بینید تعدادی کارت اطلاعاتی متنوع است. این کارت‌ها انواع گزارش‌ها را بر اساس نوع کمپین و تبلیغات به شما نمایش می‌دهند.

گراف نمایش اطلاعات

یکی از اولین و مهم‌ترین قسمت ها برای مشاهده گزارش همان صفحه اول حسابتان است. در این صفحه شما یک نمودار مشاهده می‌کنید. باتوجه به کمپین یا گروه تبلیغاتی که از سمت چپ پنل انتخاب می‌کنید، اطلاعات این نمودار تغییر می‌کند.

جدول نمایش اطلاعات

در زیر گراف هم یک جدول قابل مشاهده است که این جدول مهم‌ترین بخش گزارش‌گیری پنل شما است. اطلاعات این جدول هم با توجه به کمپینی که انتخاب می‌کنید بروزرسانی می‌شود.

استفاده از امکان گزارش‌گیری گوگل ادز

علاوه بر اطلاعاتی که در پنل گوگل ادز مشاهده می‌کنید، امکان بسیار پرقدرت و کامل دیگری برای گزارش‌گیری در پنل گوگل وجود دارد. کافی است وارد قسمت Reports شوید. در این قسمت گزارشی نیست که بخواهید و دست خالی از آن خارج شوید!

گزارش‌های آماده

تعدادی از این گزارش‌ها از قبل آماده شده‌اند و با انتخاب هر کدام می‌توانید خروجی گزارش را مشاهده و در صورت نیاز آن را برای دیگران هم ارسال کنید.


 

گزارش‌های آماده در گوگل ادز

گزارش‌های دلخواه

بخش جذاب ماجرا اینجاست! شما می‌توانید گزارش‌های متنوعی را به صورت‌های متفاوت ایجاد کنید و هر مقداری که می‌خواهید را در ستون‌های گزارش قرار دهید. گزارشات میله‌ای، جدولی، دایره‌ای و... منتظر شما هستند :)

دریافت گزارش دوره‌ای به صورت ایمیل

اگر به هر دلیلی دسترسی مستقیم به پنل گوگل ادزتان نداشتید، همچنان می‌توانید از شرکت ارائه‌دهنده خدمات گوگل ادز درخواست کنید یک گزارش کامل از وضعیت کمپین‌ها به ایمیل شما ارسال کند.

این ارسال می‌تواند به صورت روزانه، هفتگی، ماهیانه یا هر روزی از هفته که مدنظر شما است انجام شود. برای دریافت این گزارشات، دسترسی در سطح ایمیل کافی است.

دسترسی ایمیلی به پنل گوگل ادز

گزارشی که به ایمیل شما ارسال می‌شود می‌تواند فرمت‌های مختلفی (pdf، csv، xml و...) داشته باشد. پس از باز کردن گزارش، ستون‌های مختلفی می‌بینید که هر ستون اطلاعات مشخصی در اختیار شما قرار می‌دهد. به عنوان مثال در ستون clicks می‌توانید تعداد کلیکی که روی هر کلمه کلیدی دریافت کرده‌اید را مشاهده کنید.

در نظر داشته باشید که اطلاعات دریافتی گزارش شما هم قابل تغییر است. به عنوان مثال ممکن است در گزارش شما ستون امتیاز کیفی وجود نداشته باشد. در این صورت، کافی است از ارائه دهنده خدمات گوگل ادز خود بخواهید که این ستون را به گزارشات شما اضافه کند.

بنابراین حتی اگر دسترسی مستقیم به پنل ادز خودتان ندارید، اصلاً نگران نباشید. زیرا شما می‌توانید به صورت روزانه از آخرین تغییرات کمپین تبلیغاتی خود مطلع شوید.

استفاده از سایر ابزارهای تحلیل

به غیر از امکاناتی که گوگل ادز به صورت مستقیم برای شما فراهم می‌کند، ابزارهای تحلیل دیگری هم وجود دارند که می‌توانید اطلاعات کمپین گوگل ادز خود را در آنها وارد کنید.

اتصال گوگل ادز به گوگل آنالیتیکس

شما می‌توانید حساب کاربری خود در گوگل ادز را به حساب آنالیتیکس سایت‌تان متصل و آمار ورودی‌های خود را در آن بررسی کنید.

استفاده از سایر ابزارهای تحلیل

به غیر از آنالیتیکس که البته یکی از سرویس‌های گوگل هم محسوب می‌شود، ابزارهای دیگری هم وجود دارد (Third party) که شما می‌توانید به حساب گوگل ادزتان متصل کنید و اطلاعات کمپین خود را روی آنها تحلیل و بررسی کنید.

مهم‌ترین این ابزارها عبارتند از: Firebase، Adjust، Salesforce و سایر ابزارهایی که امکان اتصال به گوگل ادز را داشته باشند.

چه چیزهایی مهم است که بدانیم؟

همواره هزینه‌ها را بررسی کنید

ببینید هر کمپین، تبلیغ و حتی کلمه کلیدی چقدر برای شما هزینه داشته است. آیا این هزینه را لازم است کاهش دهیم یا نه. در مقاله قبلی این سری در مورد بهینه‌سازی هزینه‌ها صحبت کرده‌ایم.

نرخ تبدیل را بررسی کنید

ببینید هر کلمه، تبلیغ و کمپین چه میزانی برای شما مشتری نهایی آورده است. آیا کلماتی داشته‌اید که صرفاً هزینه روی دست شما گذاشته‌اند؟ پس باید جلویشان را بگیرید. البته زمانی که از استراتژی‌های قیمت‌گذاری اتوماتیک استفاده می‌کنید، گوگل ادز سعی می‌کند قیمت‌ها را بهینه کند.

میزان و سود فروش را هم چک کنید

قبلاً هم گفتیم که شما می‌توانید میزان فروش محصولات خودتان را هم به عنوان یک متغیر به گوگل ادز ارسال کنید.

سایر شاخص‌ها را هم بررسی کنید

تقریباً تمامی اطلاعاتی که در پنل گوگل ادز مشاهده می‌کنید، مهم هستند و می‌توانند به شما کمک کنند. نرخ کلیک را چک کنید و مطمئن شوید پایین نیست. امتیاز کیفی تبلیغ را هم حتماً بررسی کنید و مطمئن شوید کلمات شما امتیاز بالایی دریافت کرده‌اند

 

  • تا آخرین قطره پول‌تان ادامه دهید! در پایان توصیه می‌کنیم که به صورت مداوم حساب خودتان را بررسی کنید. شما زمانی می‌توانید تصمیم‌های درستی بگیرید که اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید. گوگل ادز تمامی این اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهد، به شرطی که بتوانید درست از آن استفاده کنید.
جدیدترین مقالات
image
سلمان چهارشنبه 13 اسفند 1399
image
پادکست چیست ? پنج شنبه 29 آبان 1399
image
هشتگ های مقاله
  • تبلیغات گوگل

  • گوگل